Didim Ve Zeytinyağı

Yazar admin 03/02/2021 0 Yorumlar

Didim ve Zeytinyağı 

 

Zeytin ağacının antik kent Didim ile buluşması bir başkadır.Didim harika mavi bayraklı tertemiz deniziyle,baştan sona uzanan kıyı şeridinde ki benzersiz koylarıyla hem Türkiyemizin önemli tursitik kentlerindendir hemde zeytinyağı sektöründe çok ciddi bir yere sahiptir.

 

Egemizin cennet köşelerinden biri olan Didim'de zeytin ağacının hikayesi çok eskilere dayanmaktadır.Yüzyıllar boyunca zeytin yetiştiriciliği yapan bu sahil kentimiz zeytinle adete denizin birleştiği bir sağlık merkezi konumundadır.

 

Didim ilçemizde hiçbir fabrika olmaması,denizinin temizliği,oksijen oranının bolluğu hem astım hastaları için ilçemizi bir tedavi merkezi yapmakta bununla beraber zeytin ağacı için en doğal şartları barındıran bu ilçeyi bir zeytinyağı merkezi kılmaktadır.

Zeytinyağı üreticiliğinde son 30 yıldır ciddi mesafe alan Didim 10 ile 15 yıl içerisinde sektörde ciddi yatırımlar almış,gerek zeytinyağı fabrikaları açılarak üretim ve istihtam artırılmış gerekse İlçe Tarım Müdürlüğümüzün ciddi ve yoğun  çalışmarıyla üreticilerimiz ve köylümüz bu alanda yetiştirilmiştir.

 

Devletimizin bu çalışmaları sayesinde tarihsel birikime sahip olan üreticilerimiz zeytin yetiştiriciliği alanında daha bilimsel ve yeni bilgiler alarak zeytin ve zeytinyağı sektöründe çok daha ileri bir noktaya gelerek dünya çapında ödüller alan bir seviyelere ulaşmıştır.

 

Özellikle son 5 ile 10 yıl içerisinde dünyada yapılan zeytinyağı yarışmalarında Didim Zeytinyağı ilk 3 içerisinde ödüller alarak başarıya ulaşmış ve zeytinyağını dünya ölçeğinde kaliteli bir konuma getirmiştir.

 

Bizlerde Didim Egebay Zeytinyağı olarak bu güzel ilçemizdeki en önemli hazinelerden biri olan zeytinimizi ve zeytinyağımızı bu sebeple sizlerle buluşturmaktan ayrıca gurur duyuyoruz.

 

Sağlıklı nesiller için zeytini ve zeytinyağını sofralarınızdan eksik etmeyiniz.

 

Didim Egebay Zeytinyağı

Murat Çelik