Didim Zeytinyağı

Yazar admin 01/08/2021 0 Yorumlar Genel,

Didim Zeytinyağı

Didim'de zeytinyağının geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır.Antik bir yerleşim yeri olan Didim yüzyıllar boyunca kıyı Ege bölgesinin ticari anlamda bir geçiş güzargahı olarak kullanılmıştır.Bu özelliğinden dolayı ticaretin geliştiği tarihsel açıdanda zenginleştiği bir bölgedir.

Zeytin ağacı Didim'in doğal bitki örtüsünün bir parçasıdır.Genel itibariyle kendiliğinden çıkan zeytin ağaçları ilerleyen dönemlerde ticari açıdan yetersiz kaldığından ermesi ihtiyaca karşılık vermesi için yeni zeytin ağaçları ekilerek zeytin ağacı varlığı ve zeytin,zeytinyağı üretimi arttırılmıştır.

Didim'de genel olarak zeytin ağacı çeşitleri;karayaprak,çekişte,manzalina,domat,gemliktir.Bunların arasında 2021 itibariyle en ön planda olan zeytin ağacı türü gemlik türüdür.Hem sofralık kullanımı hemde yağ veriminin yüksek olmasından dolayı çok tercih edilen bir türdür.

Bizim Egebay Didim Temple Zeytinyağı olarak üretim alanımızda yer alan zeytinyağı türleride genel itibariyle karayaprak ve gemlik türü zeytinlerin yağıdır.

Didim zeytinyağının en belirgin özelliği hafif olması,meyvemsi tadının yüksekliği ve renginin sarılığıdır.Sahil bölgesinin kendisine has toprak yapısı ,havası,deniz esintisi,meltemi ve poyrazı bu zeytinyağının özel bir tada kavuşmasını sağlamaktadır.Hafif ve meyvemsi tadı bu zeytinyağının sulu ve etli yemeklerde ayrıca tercih sebebi yapmaktadır.Bütün sulu yemeklerde,salatalarda,mezelerde,kızartmalarda,et yemeklerinde kısacası her yemekte beğenerek kullanacağınız bir zeytinyağı türüdür.

Didim zeytinyağının hasat dönemi Ekim ayında başlar ve Ocak ayına kadar devam eder.Didim Temple Zeytinyağı olarak bizde sezonun ilk erken hasat zeytinyağlarını büyük bir özenle hazırlayarak müşterilerimizin sofralarına ulaştırıyoruz. Didim yöremizin bu eşsiz lezzetli zeytinyağını bütün Türkiyeye ulaştırmak için çalışıyor ve sizlerinde taktiriyle üretimimizi sürekli artırıyoruz.Bu sebeple müşterilerimizin yoğun ilgisinden dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Sofranızdan zeytini ve zeytinyağını eksik etmeyiniz.

Didim Temple Zeytinyağı 

Etiketler: didim zeytinyağı